Proiect Erasmus+ K122 – „Împreună pentru Eco școala viitorului”

16-09-2024

Proiect Erasmus+ K122 – „Împreună pentru Eco școala viitorului” Nr. 2024-1-RO01-KA122-SCH-000212799

Începând cu anul 2024, Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi va implementa proiectul Erasmus+ KA122-SCH, intitulat „Împreună pentru Eco școala viitorului”, destinat mobilităților pe termen scurt pentru elevi și cadre didactice.

Acest proiect are ca scop principal dezvoltarea unei mentalități ecologice și sustenabile în rândul elevilor și profesorilor, pregătindu-i pentru un viitor verde.

Proiectul răspunde nevoilor identificate printr-o analiză SWOT realizată cu ajutorul chestionarelor aplicate elevilor, profesorilor și părinților și urmărește modernizarea predării prin metode sustenabile, îmbunătățirea rezultatelor la Evaluarea Națională prin abordări inovatoare, formarea unui comportament responsabil față de mediu, promovarea incluziunii sociale a elevilor cu nevoi speciale și internaționalizarea școlii prin parteneriate Erasmus+.

Proiectul „Împreună pentru Eco școala viitorului” își propune să transforme educația din Școala Gimnazială „Mihail Kogălniceanu” Dorohoi într-un mediu în care elevii nu doar că vor învăța despre problemele actuale de mediu, dar vor și aplica soluții practice pentru a contribui la protejarea planetei. Prin activități precum reciclarea, reducerea poluării și conservarea resurselor naturale, acest proiect va stimula o conștiință ecologică de la o vârstă fragedă.

Proiectele Erasmus+ sunt esențiale pentru educația modernă, deoarece îmbină inovația educațională cu necesitatea de a adopta un comportament responsabil față de mediu. Într-o lume tot mai afectată de schimbările climatice, școlile joacă un rol vital în formarea unei noi generații de cetățeni conștienți și implicați activ în protejarea naturii.

Acest tip de proiecte le oferă elevilor oportunitatea de a se implica în activități ecologice, de a dezvolta soluții sustenabile și de a învăța cum pot contribui la un viitor mai verde. În plus, colaborarea cu alte școli din Europa prin Erasmus+ le permite să înțeleagă cum alte țări abordează problemele de mediu, facilitând un schimb de bune practici și idei inovative.

Prin implicarea în priectul Erasmus+ „Împreună pentru Eco școala viitorului”, elevii și profesorii vor avea ocazia să îmbine cunoștințele teoretice cu experiențele practice într-un cadru internațional, contribuind astfel la dezvoltarea unei societăți mai sustenabile și responsabile față de mediul înconjurător.

Anunț selecție profesori, Click AICI!

Deciazia 75/14.02.2024, Click AICI!

Decizia 95/05.08.2024, Click AICI!